Izstrādāts un apstiprināts ”Rēzeknes valstspilsētas pašvaldības jaunatnes politikas plānošanas dokuments 2025. – 2028. gadam”
Rēzeknes valstspilsētas pašvaldības jaunatnes politikas attīstības programma (turpmāk tekstā – attīstības programma) ir vidējā termiņa plānošanas dokuments 2025.–2028.gadam, kas nosaka darba ar jaunatni attīstības prioritātes, rīcības virzienus un uzdevumus, kā arī to īstenotājus un finanšu resursus ilgtermiņa mērķu sasniegšanai. Attīstības programma ir jaunatnes darba plānošanas dokuments Rēzeknes valstspilsētas pašvaldībā (turpmāk tekstā – Rēzeknē), kas vērsts uz preventīvu darbību, nevis negatīvu seku likvidēšanu.
Jaunieši ir sabiedrības daļa, bez kuras sabiedrības un pašvaldības kā kopienas attīstība ilgtermiņā nav iespējama. Darbu ar jaunatni būtiski ir organizēt sistemātiski un mērķorientēti. Lai varētu vienoties par formātu, kādā tiek īstenots darbs ar jaunatni, jauniešiem, politikas veidotājiem, lēmumu pieņēmējiem un sabiedrības pārstāvjiem, ir būtiski vienoties par jaunatnes politikas mērķiem, uzdevumiem, sasniedzamiem rezultātiem noteiktā laika periodā un finansējumu, kas nepieciešams, lai definētos mērķus sasniegtu. Jaunatnes darbs ir ārpusskolas izglītība, ko vada profesionāļi vai brīvprātīgie jaunatnes darbinieki jaunatnes organizācijās, pašvaldībās, jaunatnes centros utt., kas sekmē jauniešu izaugsmi. Kopā ar ģimenēm un citiem profesionāļiem jauniešu darbs var palīdzēt novērst bezdarbu, nesekmību skolā un sociālo atstumtību, kā arī nodrošināt brīvo laiku. Tas var arī uzlabot prasmes un sekmēt pāreju uz pieaugušo dzīvi. Lai gan jauniešu darbs ir neformāls, tas jāpadara profesionālāks. Jauniešu darbs papildina visas darbības jomas un tajās noteiktos mērķus.
Jaunatne sabiedrībā tiek uzlūkota divējādi: gan kā daudzšķautnaina un neprognozējama sabiedrības grupa, kurai ir grūti atrast kopējas intereses, gan kā sabiedrības grupa, kurai ir visas iespējas veiksmīgi attīstīties. Jaunatne ir sabiedrības un tās izaugsmes turpināšanas garants.
Attīstības programma balstās uz vispāratzītiem jaunatnes politikas īstenošanas principiem:
- Institucionālā sistēma darba ar jaunatni īstenošanai un darba ar jaunatni koordinācija;
- Atbalsts jauniešu līdzdalībai;
- Informācijas pieejamība jauniešiem;
- Neformālā un interešu izglītība;
- Brīvā laika lietderīgas pavadīšanas iespējas;
- Jauniešu sociālā drošība;
- Atbalsts jauniešu nodarbinātībai un uzņēmējdarbībai ;
- Atbalsts ģimenēm;
- Veselīgs dzīvesveids un sporta aktivitātes;
- Starptautiskā sadarbība un jauniešu mobilitāte;
Darba ar jaunatni pamatuzdevumi ir šādi:
- Atbalstīt un veicināt jauniešu iniciatīvas, radot labvēlīgus apstākļus intelektuālajai un radošajai attīstībai;
- Nodrošināt jauniešiem iespēju iegūt dzīvei nepieciešamās prasmes, zināšanas un kompetences neformālās izglītības ceļā;
- Nodrošināt jauniešiem iespēju lietderīgi izmantot brīvo laiku;
- Nodrošināt jauniešiem viņu attīstības vajadzībām atbilstošas informācijas pieejamību.
Jaunatnes politikas attīstību Latvijā nosaka Bērnu, jaunatnes un ģimenes attīstības pamatnostādnes 2022.–2027. gadam un tajā definētie rīcības virzieni:
- Darba ar jaunatni kvalitatīvas un ilgtspējīgas sistēmas izveide un attīstība.
- Plašākas un aktīvākas jauniešu līdzdalības veicināšana.
- Darba tirgum un patstāvīgai dzīvei nepieciešamo prasmju un iemaņu apguves veicināšana.
- Jauniešu ar ierobežotām iespējām iekļaušanas veicināšana.
Jaunatnes politikas valsts programma ir veidota, lai nodrošinātu jaunatnes politikas attīstības plānošanas dokumentos noteikto uzdevumu un pasākumu īstenošanu. Programmas mērķis ir nodrošināt informatīvu, metodisku un finansiālu valsts atbalstu, lai radītu labvēlīgu vidi, kas palīdzētu jaunietim uzsākt patstāvīgu dzīvi kā atbildīgam sabiedrības loceklim, nodrošinot darba ar jaunatni Latvijā koordināciju un attīstību.
Lai izstrādātu plānošanas dokumentu un izvērtētu iepriekš paveikto Jaunatnes lietu nodaļa 2023.gada novembrī-decembrī veica Rēzeknes valstspilsētas jaunatnes politikas attīstības programmas rīcības plāna izvērtēšanu, kurā katrs atbildīgais sniedza informāciju par paveikto. 2024.gada pirmajā ceturksnī notika diskusijas, skolu jauniešu un skolotāju informēšana par izvērtēšanas rezultātiem. Notika arī līdzdalības pasākums, lai kopīgi diskutētu, izvērtētu paveikto un izstrādātu priekšlikumus turpmākai darbībai un plānošanas dokumenta izstrādei.
Rēzeknei, uzsākot Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras īstenotajā Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 2.komponentes “Digitālā transformācija” reformu un investīciju virziena 2.3. “Digitālās prasmes” reformas 2.3.2.r. “Digitālās prasmes sabiedrības un pārvaldes digitālajai transformācijai” 2.3.2.1.i. investīcijas “Digitālās prasmes iedzīvotājiem t.sk. jauniešiem” projektā Nr. 2.3.2.1.i.0/1/23/I/CFLA/002 “Digitālā darba ar jaunatni sistēmas attīstība pašvaldībās” projektu, tika veikta aptauja par digitālo darbu, kurā piedalījās 233 respondenti, aptaujas rezultāti iekļauti plānošanas dokumentā.
2024.gada 3. ceturksnī tika veikta jauniešu aptauja ar mērķi izprast esošo situāciju jaunatnes jomā un izzināt jauniešu vajadzības un vēlmes Rēzeknē.
Kopumā tika aptaujāti 359 respondenti vecumā no 13 līdz 25 gadiem, kas ir 9,5% no kopējā deklarēto jauniešu skaita – 54,9 % sieviešu dzimuma pārstāvji un 45,1 % vīriešu dzimuma pārstāvji.
Izstrādājot dokumentu, tika iesaistītas 12 pašvaldības un valsts iestādes, 12 skolas un 8 biedrības, jaunatnes lietu konsultatīvās komisijas locekli.
Plānošanas dokumenta īstenošanas sagaidāmie rezultāti paredz, ka ir būtiski stiprināta pašvaldību kapacitāte darba ar jaunatni kā autonomās funkcijas īstenošanai, vienlaikus pilnveidojot iesaistīto pušu kompetences.
Plānošanas dokuments darbam ar jaunatni gadam satur 46 (četrdesmuit sešas) lappuses un ir apstiprināts ar Rēzeknes valstspilsētas pašvaldības pagaidu administrācijas 29.01.2025. lēmumu Nr.1450.
31.01.2025.
Nav komentāru