Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrs

RMM diskusija ar performanci “Ko tu dari, kad nedari?” Rēzeknē

 

25, aprīlī plkst.17.00 Latgales vēstniecībā “GORS”, Rēzeknē, Pils ielā 4, Rakstniecības un mūzikas muzejs (turpmāk – RMM) aicina uz jauniešu jaunrades darbu performanci un diskusiju par jaunradi, jēgpilnu nedarīšanu, darīšanu un labbūtību. Pārrunājot Ingas Ābeles, Alda Bukša, kā arī Latgalei un Latvijai vēsturiski nozīmīgās personības – Franča Trasuna dzīves aspektus, diskusijā tiks aplūkoti nozīmīgi radītspējas un labbūtības aspekti Latvijas rakstniecībā un mūzikā vēsturiskajā un laikmetīgajā vidē. Pasākums tiek rīkots sadarbībā ar Latgales vēstniecību “Gors”.

 

Diskusijā piedalīsies rakstnieki Inga Ābele un Aldis Bukšs, komponists, mūziķis un skaņu dizaineris Jēkabs Nīmanis, rakstniece, dzejniece un dramaturģe Agnese Rutkēviča, režisore Liena Šmukste un Rēzeknes vidusskolu jaunieši. Diskusiju vadīs Liega Piešiņa.

 

Performances autori – Rēzeknes vidusskolu jaunieši meistardarbnīcās, iedvesmojoties no dzejnieka un tulkotāja Mariana Rižija (Māra Salēja) jaunatklātā Eduarda Veidenbauma 77. dzejoļa, padziļināti analizēs Veidenbauma mantojumu, izpaudīsies jaunradē (tekstrade, skaņveide, dzejas un mūzikas mijiedarbība), strādās komandā un apliecinās publiskas uzstāšanās prasmes. Darbnīcas vadīs komponists Jēkabs Nīmanis, dzejniece Agnese Rutkēviča un režisore Liena Šmukste.

 

Rakstniece, dramaturģe un dzejniece Inga Ābele ir viena no zināmākajām mūsdienu latviešu rakstniecēm. Saņēmusi Latvijas Literatūras gada balvu par grāmatu “Lugas”, stāstu krājumu “Sniega laika piezīmes” un romāniem “Paisums” un “Klūgu mūks”. Ingas Ābeles grāmatas tulkotas lietuviešu, zviedru, dāņu, čehu, slovēņu, franču un angļu valodā.

 

Rakstnieks Aldis Bukšs literatūrā debitēja 2015. gadā ar romānu “Parādu piedzinēji”, kas tika nominēts Latvijas sabiedrisko mediju gada balvas “Kilograms kultūras” rudens atlasei literatūras kategorijā.  2020. gada nogalē iznāca rakstnieka otrais romāns – kriminālromāns “Brāļi”. Romāns izdots gan latviešu, gan latgaliešu rakstu valodās, un 2021. gadā tas saņēma Latgaliešu kultūras balvu “Boņuks 2020”.

 

Komponists, mūziķis, mūzikas pedagogs un muzejpedagogs Jēkabs Nīmanis ir daudzkārtējs vairāku nozīmīgu balvu laureāts (Spēlmaņu nakts, AKKA/LAA autoru balva, Lielais Kristaps). Izveidojis RMM topošās pastāvīgās ekspozīcijas “Prokrastinācija un radīšana” izglītojošo pasākumu telpas, aprīkojuma, nodarbību pamatideju un plānojumu.

 

Agnese Rutkēviča ir latviešu dramaturģe, dzejniece un aktrise, rakstījusi arī ar pseidonīmu Anna Foma. Pēc viņas lugām tapušas izrādes “Kartupeļu ēdāji” (Dirty Deal Teatro, režisore Kristīne Vītola, 2013), “Dukši” (Jaunais Rīgas teātris, režisors Gatis Šmits, 2013), “Mans nabaga tēvs” (Latvijas Nacionālais teātris, režisors Elmārs Seņkovs, 2014) un “Dzīvnieks Ku Kū” (Lietuvas Nacionālais drāmas teātris, režisors Rolands Atkočūns, 2016). Viņas debijas krājums – “Jaunā Vāgnera klusēšana” iznāca 2012. gadā un tika nominēts Latvijas literatūras  gada balvai nominācijā “Debija”.

 

Liena Šmukste ir profesionāla režisore, aktrise un muzejpedagoģe. Liena Šmukste kā režisore veidojusi audioizrādes un kā pedagoģe-režisore vadījusi radošās teātra darbnīcas, veidojot arī “Sajūtu darbnīcas”. Strādājusi Jaunajā Rīgas teātrī no 2004. līdz 2017. gadam. 2016. gadā ieguvusi “Lielais Kristaps” balvu nominācijā “Labākā aktrise otrā plāna lomā”.

 

Leonarda Ķestere ir RMM vēstniecības pasākumu aktivitātes producente. Leonarda īstenojusi vairākus nozīmīgus iekļaujošas izglītības un kultūras projektus sadarbībā ar Latvijas kultūras un izglītības institūcijām, Britu padomi, Francijas Institūtu, Ziemeļvalstu Ministru padomes biroju, Dānijas Kultūras institūtu, Latvijas NVO, korporatīvo sektoru un pašvaldībām Latvijā.

 

Liega Piešiņa ir sabiedrisko, literāro un radio diskusiju veidotāja un moderatore, literārā redaktore ar vērienīgu pieredzi kultūras/radio žurnālistikā un digitālu produktu veidošanā Rakstniecības un mūzikas muzejā. Viņas vadītās literārās pastaigas ciklā “Atklāj Rīgu!” ļauj ieraudzīt V. Belševicas, M. Bērziņa un A. Eglīša literārā darba vidi šodienā.

 

Kā ziņots iepriekš, Rakstniecības un mūzikas muzejs šogad uzsāk savas simtgades atzīmēšanu #RMM100 ar izglītojošu diskusiju programmu “Rakstniecības un mūzikas muzeja vēstniecību atklāšana Latvijas reģionos”.

 

Līdz muzeja simtgadei plānots organizēt četrus RMM vēstniecību pasākumus gadā, arvien paplašinot sadarbības partneru loku un atpazīstamību. Šogad izvēlētās pilsētas ir Valmiera, Rēzekne, Dobele un Liepāja. Topošās ekspozīcijas “Prokrastinācija un radīšana” simts personību literatūrā un mūzikā saknes un dzīve pavisam noteikti saistītas ar Latvijas kultūrvēsturiskajiem novadiem, tālab tika izvēlētas šīs pilsētas un partneri.

 

Pateicība par sadarbību Eduarda Veidenbauma memoriālajam muzejam “Kalāči”. Projekta norise Latvijas reģionos notiek ar Kultūras ministrijas atbalstu.

 

Vairāk informācijas:

Leonarda Ķestere

Ārējo sakaru un attīstības vadītāja

producente

RAKSTNIECĪBAS UN MŪZIKAS MUZEJS

Pulka iela 8, Rīga, LV-1007

Tālr. +371 29489150;

leonarda.kestere@rmm.lv; leonarda.kestere@gmail.com

 

 

20.04.2023.

Nav komentāru

Vārds, Uzvārds

Jautājums vai ierosinājums